اکسس پوینت (Access point) چیست؟

بخش بزرگی از دنیای شبکه امروزی را شبکه های بی سیم و اتصال به آن ها را تشکیل داده است. اکسس پوینت یکی دیگر از تجهیزات مهم و کاربردی دنیای شبکه می باشد که از آن به عنوان در ورودی دنیای شبکه های بی سیم می توان یاد کرد. احتمالا شما نیز در خانه خود از یک اکسس پوینت استفاده می کنید. دستگاهی که شما به عنوان مودم ADSL می شناسید در واقع همان اکسس پوینت می باشد که به شما اجازه دسترسی به اینترنت را می دهد.

اکسس پوینت معمولا به روتر متصل می شود و به این روش اتصال بین شبکه های بی سیم و سیمی را برقرار می کنند.

یک اکسس پوینت با استفاده از فرکانس های رادیویی استانداردی که توسط IEEE مشخص و تعیین می شود اقدام به دریافت و ارسال اطلاعات می کند. استاندارد غالب نقاط دسترسی با عنوان 802.11 شناخته می شود.

این استاندارد اجازه استفاده از سه باند فرکانسی متفاوت را به نقاط دسترسی می دهد استفاده از این باند برای مقاصد صنعتی، علمی و پزشکی آزاد اعلام شده است.

 1. محدوده 902 تا 928 مگاهرتز(کاربرد کم)
 2. محدوده 2.4 گیگاهرتز تا 2.4835 گیگاهرتز(بسیار پرکاربرد)
 3.  محدوده 5.725 گیگاهرتز تا 5.85 گیگاهرتز(کاربرد متوسط

کاربردها

 1. داخلی (Indoor)

نقاط دسترسی داخلی استفاده شده در مصارف Indoor و یا داخلی، نسبتاً کوچک بوده و نصب و نگهداری آنها آسان است. سیگنال های پخش شده توسط نقاط دسترسی داخلی پایدار و با کیفیت بالا هستند. اشعه آنها بسیار ضعیف بوده که باعث می شود که دیوایس های داخلی بسیار ایده آل برای نصب متراکم که نیاز به نصب چندین دیوایس است، باشند.

 1. خارجی(Out door)

در مصارف فضای باز یا خارجی، نقاط داخلی خارجی باید برای کار کردن در شرایط محیطی سخت، مستحکم تر باشند. سیگنال های شبکه با وجود پوشش گسترده بسیار پایدار هستند. اتصالات شبکه نقطه به نقطه (Point to point) و یا یک نقطه به چند نقطه (point to multi-point)، بطور گسترده ی برای مصارف خارجی جهت برقراری ارتباطات شبکه در نقاط مختلف استفاده می شوند.

توانایی ها عمومی

یک اکسس پوینت از قابلیت های فراوانی برخوردار است که هر یک از آن ها برای مقاصد خاصی استفاده می شود بخشی از مهم ترین، این توانایی ها به شرح زیر است.

 • پشتیبانی از پروتکل SNMP : پروتکل مدیریت آسان شبکه یا SNMP به اکسس پوینت امکان وصل شدن به شبکه و منطبق شدن با تنظیمات فعلی شبکه را می دهد.
 • امنیت شبکه بی سیم(WPS): پروتکلی برای تامین امنیت کاربران جدید متصل شده به شبکه بی سیم می باشد
 • تنظیم از راه دور: توانایی تنظیم اکسس پوینت از راه دور
 • مدیریت پهنای باند: مدیریت و کنترل میزان پهنای باند دریافتی هر یک از سیستم های نهایی توسط اکسس پوینت
 • تهیه پشتیبان از تنظیمات: تهیه فایل پشتیبان از تنظیمات اکسس پوینت و ذخیره سازی آن.
 • بیم فرمینگ: ارسال سیگنال ها در محدوده خاصی از فضای اطراف خود در مقابل ارسال آن به صورت یک کره در تمام جهات اطراف خود.

حالات مختلف کاری

 1. Root mode
 2. Repeater mode
 3. Bridge mode

این سه حالت کاری به عنوان استاندارد بین المللی شناخته نمی شوند و توسط شرکت های سازنده معرفی شده است که باعث تفاوت میان نقاط دسترسی شرکت های مختلف می شود. حالت معمول کاری یک اکسس پوینت را می توان به حالت Root mode  نسبت داد و دو حالت دیگر را برای مصارف خاص در نظر گرفت.

رمزنگاری

رمزنگاری اطلاعاتی که توسط اکسس پوینت در فضای آزاد منتشر می شود یکی دیگر از نکات مهم می باشد. یک اکسس پوینت برای رمزنگاری از روش های متفاوتی استفاده می کند که متداول ترین آن ها شامل WAP،  WEP و WAP2 می باشد.

برندهای معتبر

Cisco

Tp link

D-Link

3COM

ASUS

Edimax

Linksys

SMC

تگ ها :

مطالب مرتبط

شرکت تی پی لینک
شرکت داهوا

دیدگاهی بنویسید

بالا