روتر در شبکه چیست؟

یکی دیگر از تجهیزات مهم و پرکاربرد در دنیای شبکه روتر یا رهیاب می­باشد همان­طور که از نام آن مشخص است روتر وظیفه انتقال و هدایت پیام ­ها را برای رسیدن به مقصد برعهده دارد. نکته مهم در مورد روترها این می ­باشد که این دستگاه­ها در واقع نوعی رایانه کوچک می­باشند که در مقابل ورودی­ها مطابق با پروتکل­های خاص عمل می­کنند و آن­ها را به سمت خروجی­ها هدایت می­کنند. روترها می­توانند سیستم عامل اختصاصی خود را مانند ios از شرکت سیسکو یا junos از شرکت ژونیپر نتورکز، داشته باشند.

از دیدگاه شبکه ­های رایانه­ ای روترها مسیریابی را در لایه سوم مدل مرجع (osi) یعنی شبکه انجام می­ دهند. روتر­ها می­ توانند انواع مختلف از شبکه­ ها را به یکدیگر متصل کنند.

رابط

روترها ها می­توانند رابط‌هایی برای انواع اتصالات فیزیکی شبکه داشته باشد،مانند کابل‌های مسی، فیبر نوری یا انتقال بی سیم.

پروتکل­ ها

در دنیای روترها پروتکل­ های متفاوت با کاربردهای متفاوت وجود دارد که هر روتر با توجه به هدف خود یکی از آن­ها را استفاده می­ کند چند مورد از مهم ­ترین این پروتکل­ ها با نام­ های IGRP، BGP، RIP و کوتاه­ترین مسیر شناخته شده ­اند.

لایه

هر یک از پروتکل ­های گفته شده در دو لایه اقدام به مسیریابی می­کنند که به اختصار هر یک از دو لایه را توضیح می­دهیم.

لایه کنترلی: مسیریاب یک جدول مسیریابی دارد که هر لیست نشان می‌دهد بستهٔ داده از کدام مسیر و همچنین از طریق کدام رابط فیزیکی باید فرستاده شود.

لایه انتقالی: مسیریاب بسته‌های داده را بین رابط‌های وروری و خروجی هدایت می‌کند. این کار باعث می‌شود که بسته‌ها به شبکه‌ای هدایت شوند که با نوع اطلاعات داخل آن‌ها متناسب است. برای این کار از داده‌های ذخیره شده در جدول‌های مسیریابی لایهٔ کنترلی استفاده می‌شود.

امنیت

امنیت به عنوان یکی از مهم­ترین مسائل موجود در دنیای شبکه شناخته می­شود. حفاظت از پیام­ ها در مسیرها و حفاظت از سیستم­ ها در مقابل پیام ­ها و بسته­ های مخرب . از دیدگاه امنیت روتر یکی از کاراترین دستگاه­ ها در دنیای شبکه می­ باشد چراکه با توجه به وجود پروتکل ­های قوی این امکان برای روتر فراهم می­ شود تا هم از پیام­ها محافظت کند و هم مانع رسیدن بسته­ ها و پیام­ های مخرب به سیستم ­ها شود.

برندهای معتبر

Tp link

D link

Juniper Networks

Cisco

Alcatel

MRV

Mikrotik

تگ ها :

مطالب مرتبط

شرکت تی پی لینک
شرکت داهوا

دیدگاهی بنویسید

بالا