%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%b3%db%8c%d8%b3%da%a9%d9%88

معرفی شرکت سیسکو

معرفی شرکت سیسکو

شرکت سیسکو ( cisco )‌ به عنوان رهبر جهانی شبکه اینترنت شناخته می شود.

این شرکت در سال ۱۹۸۴ توسط دو دانشمند کامپیوتر به نام های لیونارد بوساک و سندی لرنر فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد تاسیس شد.

هدف اصلی از تاسیس این شرکت دستیابی به روش بهتر و آسان تر برای اتصال انواع مختلف سیستم های کامپیوتری می باشد.

این شرکت اولین محصول خود را در سال ۱۹۸۶ تولید کرد. اکنون به یک شرکت چند ملیتی تبدیل شده است که بیش از ۳۵۰۰۰ کارمند در بیش از ۱۱۵ کشور دارد.

امروزه ۸۵ درصد از ترافیک جهانی اینترنت از سیستم های سیسکو عبور می کند. به طوری که اینترنت را میراث این شرکت می داند.

 

 

ریشه نام سیسکو :

اسم «سیسکو» مخفف سانفرانسیسکو است. با توجه به اظهارات جان مرگریج، کارمند ۳۴ ساله و مدیر پیشین شرکت، مؤسسان شرکت زمانی که داشتند به سمت ساکرامنتو رانندگی می‌کردند تا شرکت را به ثبت برسانند، با تصویر پل گلدن گیت در نور آفتاب مواجه می‌شوند و اسم و نماد شرکت را بر این اساس انتخاب می‌کنند. نماد شرکت منعکس‌کننده اصلیت سان فرانسیسکویی آن است، که نشان دهنده پل گلدن گیت است که به سبک خاصی طراحی شده‌است. در اکتبر ۲۰۰۶، این شرکت نماد جدید خود را که از نماد قبلی ساده‌تر و ساخت یافته تر بود به نمایش گذاشت.

 

پروتکل کشف سیسکو ( Cisco Discovery Protocol ) :

پروتکل کشف سیسکو ( CDP ) یک پروتکل لایه پیوند اختصاصی است که توسط سیستم های این شرکت توسعه یافته است. این پروتکل برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات سایر تجهیزاتی که به طور مستقیم به تجهیزات این شرکت اتصال یافته اند استفاده می شود. اطلاعاتی نظیر نسخه سیستم عامل و آدرس آی پی سیستم می باشد. CDP همچنین می تواند برای مسیریابی مورد استفاده قرار گیرد به این صورت که اطلاعات لازم جهت مسیریابی درون پیام های CDP قرار می گیرد و برای مسیر یابی مورد استفاده قرار می گیرد.

با وجود اینکه Cisco اولین شرکتی نبود که Router طراحی و تولید می‌کرد، اولین شرکتی بود که یک Router چند پروتکل موفق تولید می‌کرد که اجازهٔ ارتباط بین پروتکل‌های مختلف شبکه را می‌دهد. امروزه بزرگ‌ترین روترهای Cisco طراحی شده‌اند تا بسته‌های IP و فریمهای MPLS را هدایت کنند.

سرویس‌های صدا روی پروتکل اینترنت :

این شرکت به یکی از ارائه دهندگان اصلی تلفن اینترنتی در سطح تجاری تبدیل شده‌است و حالا با خرید دو شرکت ساینتیفیک آتلانتا و لینکسیس می‌خواهد پا به بازار خانگی آن نیز بگذارد. ساینتیفیک آتلانتا تجهیزات لازم برای صدا روی پروتکل اینترنت را برای سرویس دهنده‌های کابلی مانند تایم وارنر، کابل ویژن، راجرز، UPC و دیگران ارائه می‌کند در حالی که لینکسیس با شرکتهایی مانند اسکایپ و یاهو برای ارائه خدمات VoIP با استفاده از تجهیزات بیسیم برای کاربران عادی همکاری می‌کند.

آموزش:

این شرکت در ۱۵۰ کشور دنیا مرکزهای آموزشی به منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری تأسیس کرده‌است. این شرکت مدارکی را برای متخصصین در زمینه‌های مختلف شبکه ارائه می‌کند؛ که شامل این مدارک می‌شود:

  • CCIE – Cisco Certified Internetwork Expert (متخصص شبکه بندی Cisco)
  • CCNP – Cisco Certified Network Professional (حرفه‌ای شبکه Cisco)
  • CCDP – Cisco Certified Design Professional (حرفه‌ای طراحی Cisco)
  • CCIP – Cisco Certified Internetwork Professional (حرفه‌ای شبکه بندی Cisco)
  • CCSP – Cisco Certified Security Professional (حرفه‌ای امنیت Cisco)
  • CCVP – Cisco Certified Voice Professional (حرفه‌ای تلفن اینترنتی Cisco)
  • CCDA – Cisco Certified Design Associate (همکار طراحی Cisco)
  • CCNA – Cisco Certified Network Associate (همکار شبکه Cisco)
  • CCSI – Cisco Certified Systems Instructor (آموزش دهنده سیستم‌های Cisco)

 

تگ ها :

مطالب مرتبط

شرکت تی پی لینک

دیدگاهی بنویسید

بالا