نسل AHD در دوربین مداربسته

نسل AHD در دوربین مداربسته

  • تکنولوژی AHD یکی از تکنولوژی های دوربین های امنیتی HD می باشد. که دو رزولوشن 1080P و 720P را با کابل کواکسیال استاندارد ( RG59 یا RG6 ) پشتیبانی می کند .

 

  • نحوه ی عملکرد دوربین AHD :

اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با رزولوشن بالاتر را ایجاد می کند. کد گذاری دوربین توسط چیپ AHD TX انجام می شود. این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند. در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت کرده و آنها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.

کابل:

دوربین های مدار بسته AHD برای انتقال ویدیو به DVR از همان نوع کابل کواکسیالی استفاده می کنند که دوربین های سنتی آنالوگ استفاده می کنند. که به طور معمول کابل های RG59 و RG60 می باشند.

یکی از مزیت های بزرگ دوربین های AHD حساسیت کم به طول کابل استفاده شده می باشد. به طوری که با کابل کواکسیال RG59 می توان تا ۵۰۰ متر بدون افت کیفیت محسوس و با یک کیفیت مطلوب ویدیو را منتقل کرد. همچنین در صورت استفاده از کابل کواکس RG60 این فاصله را می توان به ۱۰۰۰ متر نیز رساند.

دوربین های AHD همچنین نسبت به کیفیت کابل مورد استفاده حساسیت کمی نشان می دهند.

 

نمونه تصویر گرفته شده با دوربین AHD را مشاهده می کنید.

 

 

  • دوربین AHD در دو نسل اول و دوم به بازار معرفی شدند که نسل اول این دوربین تنها از رزولوشن 720P یا ۱ مگاپیکسل پشتیبانی می کردند و نسل دوم آن با رزولوشن 1080P یا ۲ مگاپیکسل معرفی شد. یکی از نقاط ضعف این نوع دوربین عدم پشتیبانی نسل ۲ از نسل ۱ می باشد. چرا که نسل ۱ ویا ۲ از نظر کدگذاری با یکدیگر تفاوت دارند.

 

تفاوت دوربین AHD و IP

دوربین های مداربسته IP نسل پیشرفته ای از دوربین های مداربسته است و در انواع کیفیت تصویر ساخته می شود . دوربین های IP یا همان دوربین تحت شبکه در مقایسه با دوربین AHD و انواع تکمیل شده A H D مانند HDcvi و HDtvi دارای کیفیت تصویر به مراتب بهتر و بالاتری است. همچنین تصاویر آن بر روی بستر کابل شبکه منتقل شده و توسط دستگاه NVR ذخیره می گردد. اگر به مقایسه دوربین های مداربسته شبکه و دوربین AHD بپردازیم خواهیم دید دوربین های AHD دارای کاربری بسیار ساده تر, تنظیمات راحت تر و قیمت به مراتب مناسب تر نسبت به دوربین IP هستند.

 

  • دوربین های HDcvi و HDtvi نوع بهینه شده تکنولوژی AHD هستند که در آنها توان انتقال تصویر در مسافت و عبور دیتاهای مکمل ( مانند سیگنال های صدا و سیگنال های کنترل دوربین گردان ) در آنها اصلاح شده.

 

 

نصب دوربین مداربسته AHD

 

اگر محل شما از قبل مجهز به سیستم دوربین مداربسته آنالوگ بوده و قصد دارید مکان خود را به سیستم دوربین مداربسته AHD مجهز کنید کار چندان دشواری در پیش ندارید, فقط دوربین های قبلی را باز کنید و دوربین مداربسته AHD را نصب نمایید.

 

 

سیستم کاری و کابل کشی دوربین های AHD مانند نسل قبلی خود یعنی سیستم های حفاظتی انالوگ است. برای هر دوربین یک کابل کواکسیال از انواع RG59 یا RG58 و یک کابل تغزیه 12 ولت یا 220 ولت قرار داده می شود و دوربین ها بوسیله کابل کواکسیال به دستگاه رکوردر AHD متصل می شوند.

 

 

آیا تکنولوژی AHD جانشین دوربین های آنالوگ می شود ؟

بازار دوربین های مدار بسته عادت به پایداری و مقرون به صرفه بودن دارد. به طوری که اکثر محصولات آن چه از نظر قیمت و چه از نظر مدت زمان قابل استفاده بودن رضایت کافی را بدست می آورند.

تکنولوژی AHD نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد و با توجه به ویژگی هایی چون تنوع در پذیرش انواع کابل و نیز کیفیت بالای تصاویر آن بسیار محبوب شده است.

و می توان گفت که تکنولوژی AHD برای سالها جانشین مناسبی برای دوربین های آنالوگ خواهد بود.

تگ ها :

مطالب مرتبط

شرکت تی پی لینک
شرکت داهوا

دیدگاهی بنویسید

بالا