دستگاه تلفن کننده چه قابلیتی دارد؟

دستگاه تلفن کننده

فایده یک سیستم تلفن کننده روی دزدگیر اماکن چیست؟

فرض کنید محلی که شما در آن دزدگیر اماکن را نصب نموده اید مورد سرقت قرار گرفته است حالا چه اتفاقی خواهد افتاد دزدگیر اماکن مرکزی شما با به صدا در آوردن آژیر و اسپیکرها هم باعث ایجاد ترس و وحشت سارق یا سارقان خواهد شد هم باعث اطلاع رسانی به افرادی که در آن نزدیکی هستند و صدای هشدار آژیر را می شنوند خواهد شد.

اما اگر فردی در آن نزدیکی نبود که صدای آژیر را بشنود و یا اینکه فردی که صدای آژیر را می شنود قادر به انجام هیچ کاری نباشد یا اطلاع کافی از اقدامات لازم را نداشته باشد چه خواهد شد.

مسلما سارق اقدام به سرقت می نماید و باعث ضرر و زیان شما خواهد شد.

وجود چنین مواردی طراحان دزدگیر اماکن را بر آن داشت که اقدام به طراحی ان ها نمایند.

وظیفه آن روی دستگاه دزدگیر اماکن چیست؟

حالا که به علت لزوم وجود آن پی بردیم باید بدانیم وظایف این دستگاه چیست.

در زمان سرقت باید به افرادی که از پیش تعیین شده اند تماس بگیرد و آنها را از وقوع سرقت آگاه نماید این حداقل کار و وظیفه یک تلفن کننده می باشد. بسته به نوع و طراحی خود وظایف متعدد و بیشمار دیگری را نیز می توانند داشته باشند که در ادامه به تفضیل بیان خواهد شد.

چند نوع تلفن کننده در بازار وجود دارد؟

بر اساس موارد مختلف می توان دسته بندی کرد مثلا بر اساس اینکه قادر به ضبط پیام باشند یا نه می توان آن ها را به دو نوع سخن گو یا غیر سخن گو تقسیم نمود یا بر اساس تعداد شماره هایی که قادر به ثبت در حافظه خود می باشند به  4 حافظه یا 8 حافظه یا 16 حافظه و … تقسیم نمود اما دسته بندی اصلی تلفن کننده ها بر اساس نحوه برقراری تماس آنها و به صورت زیر می باشد:

  • تلفن کننده خط ثابت
  • تلفن کننده سیم کارتی با خط ثابت

نحوه عملکرد تلفن کننده خط ثابت:

هرگاه یکی از سنسورهای نصب شده در محل دزدگیر اماکن تحریک شود تلفن کننده خط ثابت از طریق خط تلفن شروع به شماره گیری شماره های داخل حافظه می نماید و اگر سخن گو باشد بعد از برقراری تماس پیغامی را که قبلا ضبط نموده اید را پخش می نماید و اگر سخن گو نباشد فقط با شماره داخل حافظه تماس گرفته می شود و پیغام پیش فرض پخش می شود. نقطه ضعف این مدل در این است که اگر سارق یا سارقان قبل از سرقت اقدام به قطع تلفن خط ثابت نمایند، قادر به شماره گیری نخواهد بود که دزدگیرهای سیم کارتی از این لحاظ کامل تر و مصون تر می باشند.

نحوه عملکرد تلفن کننده سیم کارتی با خط ثابت:

هرگاه یکی از سنسورهای نصب شده در محل نصب دزدگیر اماکن تحریک شود تلفن کننده سیم کارتی از طریق سیم کارت و یا خط تلفن ثابت و یا از هر دو طریق بسته به دلخواه شما شروع به شماره گیری شماره های داخل حافظه می نماید و بعد از برقراری تماس پیغامی را که قبلا ضبط نموده اید را پخش می نماید و سپس به شماره های داخل حافظه پیامک هشدار را نیز ارسال می نماید در این نوع حتی اگر سارقان قبل از سرقت اقدام به قطع تلفن خط ثابت نمایند از طریق سیم کارت اقدام به شماره گیری شماره های داخل حافظه می نماید.

معرفی ورودی و خروجی های تلفن کننده های اماکن

بسته به انواع مختلف می توانند دارای ورودی و خروجی های مختلفی باشند که در زیر بررسی می شوند:

ورودی کی پد

1-صفحه نمایش LCD

2-ورودی سیم کارت

3-ورودی خط تلفن

4-ورودی باتری

5-ورودی تحریک مثبت

6-ورودی تحریک منفی

7-خروجی تحریک مثبت

8-خروجی تحریک منفی

9-ورودی اعلام قطع برق شهر

10-خروجی مسلح نمودن دستگاه

11-خروجی غیر مسلح نمودن دستگاه

12-ورودی LOG

تگ ها :

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

بالا