چه دوربین مداربسته ای مناسب من است؟

کدام برند ونسل و مدل دوربین مداربسته مناسب من است؟

دوربین مداربسته مناسب من ما برای خرید اسان شما از فروشگاه 3030tv بر آن شدیم تا قبل خرید شما را کاملا راهنمایی کنیم تا با دید درست و مطلوب بهترین جنس مورد نظر خود را انتخاب کنید.پس با مطالعه کامل این مطلب که از تعریف تا انواع دوربین و دستگاه های جانبی توضیح داده شده است و شما را راهنمایی می کند تا بهترین دوربین با کیفیت مطلوب را خریداری کنید استفاده کامل ببرید .به امید استفاده خوب و سودمند از این مطالب همچنین می توانید پس از مطالعه این مطلب درصورت سوال با واحد پشتیبانی انلاین ما گفت وگو کنید تا به طور کامل مشکلات خود را حل کنید.(میتوانید برای اطلاع بیشتر از هر قسمت روی آن کلیک کنید تا توضیحات کامل دریافت نمایید.)

“دوربین مداربسته” چیست؟

واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی  closet circuit television  یا به اختصار cctv می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند.

دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.

تاریخچه:

نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود.

در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط به محصولی با نام “وریکون” بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد.از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال 1980 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال 1990 دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت ” ضبط بعد از شناسایی حرکت” وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد. تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال 1990 پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی ، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.

در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر “نورفولک” انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند.بطور کلی در دهه میلادی بین 1990 تا 2000 استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.

کاربردهای دوربین مداربسته

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

– جلوگیری از ارتکاب جرایم:

کاربرد دوربین های مداربسته در جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است. از جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی. استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رواج یافته است. بطور مثال می توان به دوربین های دستگاه های خود پرداز اشاره کرد که برای شناسایی جرایمی چون وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری کاربرد دارد.

آخرین تحقیقات آماری از شهر های بزرگ آمریکا و انگلستان نشان می دهد بعد از نصب دوربین های مداربسته در پارکینگ ها 51 درصد از تعداد جرایم کاسته شده است. در فرودگاه ها میزان کاهش جرایم 23% و در سایر مراکز عمومی روی هم رفته این مقدار 7% بوده است.

 -کاربرد صنعتی:

در کارخانجات صنعتی نیز از دوربین های مداربسته در محل ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک،دشوار یا حتی غیر ممکن است نیز بهره گرفته می شود. در کارخانجاتی مثل کارخانجات شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای.در مراکز صنعتی استفاده از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی رواج زیادی دارد.

  -کنترل ترافیک:

امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده ای استفاده می شود. از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط gps به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند.تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین های مداربسته در این بخش می باشند.

 

-امنیت نقل و انتقالات:

در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.

*انواع دوربین مداربسته(تمامی گزینه ها لینک می باشد)

الف)از نظر نوع سیگنال:

دوربین های آنالوگ

دوربین های ip (آی پی تحت شبکه)

دوربین های AHD

 

ب)از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر:

دوربین های دام Dome

دوربین های بالتBullet

دوربین های Home security

دوربین های صنعتی

دوربین های مینیاتوری

دوربین های مادون قرمز ir

دوربین های اسپید دام (دوربین های چرخشی ptz)

دوربین های حرارتی

دوربین های با قابلیت زوم

دوربین های varifocal

 

پ)از نظر قاب و پوشش:

دوربین های ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی)

دوربین های مخفی

 

ت)از نظر لنز مناسب

 

ث)از نظر کیفیت تصویر

 

ج)از نظر دیافراگم لنز

 

چ)از نظر محل نصب

انتخاب دوربین مداربسته مناسب در ساختمان های مسکونی

انتخاب دوربین مداربسته در واحدهای تجاری

انتخاب دوربین مداربسته در واحدهای اداری
*تجهیزات دوربین مداربسته(DVR,NVR,ACCESSORIES)

دستگاهDVR
دستگاهNVR
تجهیزات جانبی(ACCESSORIES)

-هارد

نمایشگر دوربین های مداربسته

*تفاوت دوربین مداربسته در نسل آنالوگ و IP

 

*مقایسه دوربین مداربسته AHD, HDCVI,HDTVI, HDSDI


اما  در پایان انتخاب دوربین مداربسته یکی از مسائل مهم نصب و گارانتی محصولات و تجهیزات می باشد که پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه بفرمایید.
*انتخاب مجری یا نصاب دوربین مداربسته

مطالب مرتبط

شرکت تی پی لینک

دیدگاهی بنویسید

بالا